wspieranie potencjału dziecka



Czy można w łatwy sposób wspierać potencjał dziecka? Ależ tak. I tak naprawdę nie potrzeba ku temu specjalnych środków, czy wyspecjalizowanej wiedzy. Każdy, przy odrobinie chęci i zaangażowania, może, a przede wszystkim powinien aktywnie wspierać potencjał swojej pociechy. To niezwykle ważny aspekt, który wpływa na rozwój poczucia własnej wartości twojego dziecka oraz na realizację siebie w przyszłości.

Oto kilka z podstawowych warunków, które tworzą sprzyjający klimat ku temu, aby wspierać i rozwijać mocne strony u dzieci.

1. Okaż zainteresowanie

Nawet z pozoru najdziwniejsze zainteresowania są czymś bardzo cennym, bo bardzo wiele mówią o dziecku. A co w tym wypadku oznacza wsparcie? To dopingowanie aktywności i motywowanie do działania oraz pokonywania przeszkód. Dlatego:
  • okazuj zainteresowania rozmową lub pytaniami,
  • daj dziecku czas i przestrzeń na rozwijanie pasji,
  • dostarcz dziecku narzędzi do rozwijania zainteresowań,
  • nie krytykuj, nawet gdy uważasz, że zainteresowania twojego dziecka nie do końca ci odpowiadają 

2. Odkryj mocne strony

Fakt, że dana aktywność staje się ulubioną aktywnością Twojego dziecka nie jest przypadkiem. Za wyborem zainteresowań stoją predyspozycje, które popychają w stronę konkretnej aktywności. Kiedy odkryjesz, jakie cechy i umiejętności stoją za zainteresowaniem twojego dziecka, dowiesz się, w jakich jeszcze dziedzinach może być dobre. To cenna wskazówka na przyszłość.

3. Wspieraj odrębność

Jedną z podstaw poczucia wartości jest akceptacja siebie takim, jakim się jest.  To warunek, aby w dorosłym życiu odważnie wyrażać siebie oraz realizować się w sposób, jaki nam odpowiada oraz iść pewnie swoją drogą. Aby pomóc dziecku w tym procesie, wspieraj jego inność oraz odrębność. To, że się różni, to że ma swoje poglądy, odmienne zwyczaje i cechy charakteru. Wiem, to czasem albo i częściej, bywa bardzo trudne. Ale nawet, kiedynie nie rozumiesz świata swojego dziecka, uszanuj go – to już naprawdę bardzo dużo.

4. Pasje i zinteresowania swojego dziecka traktuj serio, Bo właśnie one mogą sprawić, że w życiu będzie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

5. Odkryj motywację

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego wybiera dane zajęcia. Odkrycie powodu czyjejś motywacji może być niezłym zaskoczeniem. W ten sposób możesz się wiele o swoim dziecku dowiedzieć. Pod odpowiedzią na pytanie „Po co?” kryją się wartości, potrzeby, predyspozycje i nasz sposób parzenia na świat. Kopalnia wiedzy!

6. Dostarczaj pozytywnych komunikatów

Mów dziecku, że warto próbować i spełniać swoje marzenia. Czasem jedno dobre słowo lub jego brak, może nam dodać skrzydeł lub całkowicie podciąć wiarę we własne możliwości. Dlatego:
  • doceniaj starania dziecka,
  • ucz dziecko, że popełnianie błędów jest ok i w ten sposób może się najwięcej nauczyć,
  • zachęcaj do eksperymentowania,
  • akceptuj zmianę kierunku jego zainteresowań.

7. Twórz warunki

Im więcej okazji do zabawy tym lepiej. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo tego, że dziecko odnajdzie coś, w czym będzie chciało stawać się dobre. Czasem bywa i tak, że dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań. I to też jest ok. Nie musi mieć przecież pasji w wieku kilku lat, nie musi jej mieć również mając 50! 😉 Wszystkiemu trzeba dać czas. Jedyne co, to warto mieć na uwadze, że mocne strony potrzebują odpowiednich warunków, aby je odkryć. Dlatego:
  • próbuj z dzieckiem nowych rzeczy,
  • zabieraj dziecko w nowe miejsca,
  • stwarzaj okazje do aktywności, których do tej pory nie robiło,
  • niech poznaje nowe sporty,
  • zadbaj o kontakt ze sztuką: kino, muzyka, taniec, teatr, sztuki plastyczne itp.
  • dostarczaj kontaktu z nowymi osobami,
  • czytaj dziecku inspirujące książki.
Istotne jest, aby te aktywności w pewnym momencie skanalizować, czyli wychwycić te, które będą dla dziecka najabrdziej rozwojowe. We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wysyłanie dziecka na wszystkie możliwe zajęcia i organizowanie mu czasu z chirurgiczną precyzją zapełniając grafik po brzegi, przynosi zupełnie odwrotny skutek. W ten sposób można „przebodźcować” dziecko, a do tego rozproszyć jego energię i uwagę, co nie sprzyja wspieraniu mocnych stron. Ponieważ mocne strony potrzebują ukierunkowania i wzmacniania tylko niektórych umiejętności. Jaka jest na to rada? Rozwiązaniem jest uważna obserwacja dziecka. W ten sposób można wychwycić predyspozycje dziecka i zawęzić zajęcia/aktywności do pewnej dziedziny i obszarów.

8. Pożegnaj się ze szkolnym mitem

Pamiętaj, że mamy predyspozycje w określonych dziedzinach i nie we wszystkim trzeba być dobrym. W szkołach dziecko jest oceniane pod każdym względem, co jest błędem i , z mojej perspektywy, koszmarem systemu edukacji. Ta praktyka przywiązuje dziecko do rozwijania wszystkich umiejętności, najczęściej tych, z którymi średnio sobie radzi. Poświęcanie czasu głównie na to, co nie leży w obrębie predyspozycji oraz na to, aby być dobrym we wszystkim, sprawia, że rozpraszamy energię i po latach nie widzimy swoich mocnych stron. I nic dziwnego. Trudno je dostrzec, kiedy lata upływają nam na szlifowaniu braków, a nie rozwijaniu talentów.

9. W swoim tempie i swoją drogą

Każde dziecko rozwija się inaczej. U dzieci najpiękniej widać paletę różnorodności charakterów. To dlatego, że nie są aż tak poddane komformistycznym szlifom, jak dorośli. A to właśnie w różnorodności tkwi nasza wartość, sens i piękno. Dlatego te cechy trzeba u dziecka pielęgnować. Dzięki Twojej akceptacji, że dziecko się różni, nie tylko od innych dzieci, ale i od Ciebie, będzie mogło w przyszłości iść pewniej przez życie, ze świaodmością, że może być sobą i bez obaw realizować swoje marzenia.
W swoim tempie i swoją drogą oznacza również danie dzieku przestrzeni na zwyczajną spontaniczną i samorzutną zabawę, która jest najbardziej rozwojowa.

10. Przeskanuj swoje ambicje i marzenia

Bardzo często rodzice mają swoje wyobrażenia na temat dziecka i tego, w jakim kierunku powinno się rozwijać oraz kim w przyszłości być. Tymczasem dziecko nie jest przedłużeniem rodzica. Jest odrębną małą istotą, która ma prawo do swojej własnej tożsamości i realizacji własnych marzeń, a nie marzeń rodziców. Ambicje, oczekiwania dotyczące kierunku rozwoju i przerzucanie na dzieci swoich marzeń stoją w sprzeczności z podążaniem za dzieckiem i wspieraniem by umacniało się w byciu sobą.
Z jednej strony to normalne, że rodzice mają pewne wyobrażenia i chcą być dumni ze swoich dzieci. Z drugiej zawsze warto się zastanwoić skąd wypływają nasze ambicje i oczekiwania. Czy to nie przypadkiem jakieś nasze niespełnione potrzeby?

11. Sztuka cierpliwości

Pewnych aspektów w rozwoju dziecka nie da się przyspieszyć, choćbyśmy nie wiem, jak chcieli. Rozwój dziecka przebiega skokowo, a to oznacza, że pewne umiejętności i zasoby mogą ujawnić się w późniejszym etapie rozwoju i dość nagle. To bardzo ważne. Czasem nazbyt szybko możemy skazać kogoś na straty i podciąć skrzydła, a przecież jakaś umiejętność może być dopiero w fazie rozwoju.

12. Wzór przede wszystkim

Najważniejszą zasadą w kształtowaniu charakteru dziecka oraz jego poczucia wartości jest to, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo wzorów, które mają w swoim otoczeniu. Cóż to oznacza? Nic innego, jak to, że aby wspierać potencjał i mocny strony dziecka, trzeba najpierw zadbać o swoje mocne strony i poczucie własnej wartości. Do dzieci na pierwszym miejscu dociera Twoje zachowanie, to co robisz i czego nie robisz. Dziecko uczy się od Ciebie pewności, przejmuje wzorce widzenia świata i wzorce patrzenia na siebie. Jeśli lubisz i akceptujesz siebie, Twoje dziecko będzie to czuć i dojrzewać w tej pewności, co ułatwi mu stawanie się w pełni sobą. Dlatego, drodzy rodzice, dbajcie w pierwszej kolejności o siebie, aby dawać dobre wzorce, bo to od nich zaczyna się wiele kształtować.
Sukcesywne wprowadzanie tych punktów, małymi krokami, przyniesie szereg korzyści i pozytywnych zmian. To jednocześnie fundament, na którym w dalszej kolejności możesz budować twórczą relację ze swoim dzieckiem.

A jak Ty wspierasz mocne strony swojego dziecka?

autor: Agnieszka Siołek

Komentarze